Blog

Monster Oyun Bilgisayarı, Rekabeti Yeniden Tanımlıyor

Aralarında sizin de bulunduğunuz oyun tutkunları, rekabetçi oyun arenasında işlerin ne denli kızıştığını; Fortnite, Valorant, CS:GO ve Call of Duty: Warzone gibi çok oynanan oyunlarda, rakiplerin, sahalarda nasıl “şov” yaptığını ilk elden görüyor. Hızın, kişisel yeteneğin ve reflekslerin karşılaşma sonucunu doğrudan etkilediği bu tip yapımlarda, kullanılan oyun bilgisayarının hangi özellikleri taşıdığı da neticenin şekillenmesinde etkili oluyor. Nasıl ki iki usta pilottan birine Formula 1 aracı verip diğerine standart bir otomobil verilerek yarışın sonucunun adil olması beklenemezse, rekabetçi oyun arenasında da benzer bir durum söz konusu oluyor. Kısacası, oyun bilgisayarı güçlü olan yetenekli oyuncular, sahalarda hükümranlıklarını ilan edebiliyor. Peki, rekabeti yeniden tanımlayan “güçlü oyun bilgisayarı”, nasıl bileşenlerden oluşuyor?

Oyun Bilgisayarının Performansı, Donanımlarına Bağlıdır

Görünüşleri itibariyle birbirlerine benzese de gaming laptop olarak da adlandırılan oyun bilgisayarı modellerinin, oyunları akıcı çalıştırıp oyuncuların karşılaşmalarda başarı elde edebilmelerini sağlayan güçleri, dâhilî donanım bileşenlerinden geliyor. Bu bileşenlerden en önemlilerini madde madde sıralamak gerekirse:

İşlemci: Oyunların ve diğer tüm uygulamaların, yüksek işlem gücü gereksinimlerine yanıt veren işlemci, oyunculara yönelik hazırlanan bilgisayarların en önemli parçalarından biridir. Intel’in, oyuncuları da düşünerek hazırladığı 13. nesil Intel Core i5 ve Core i7 serisindeki üstün performanslı işlemciler, en iyi oyun bilgisayarı modellerinde bulunur.
Ekran Kartı: Oyunlara ait grafik hesaplamalarından sorumlu bu birim, ne kadar hızlı ve yüksek kapasiteli belleğe sahip olursa, oyunlardan o kadar yüksek kare/saniye oranları elde edilir. NVIDIA’nın GeForce RTX 40 serisi ekran kartları, saf hesaplama gücü ve DLSS 3’ün “optik çoklu kare oluşturma” teknolojisiyle rekabetçi oyunları, hayallerinizin de ötesinde hızlarda oynamanızı sağlar.
RAM: Bilgisayarlardaki geçici hafıza birimi olarak da adlandırılan RAM, oyuna ait; yükleme dosyaları, oyun sahneleri, grafik ve ses dosyaları gibi veriler nedeniyle yoğun şekilde kullanılır. İşte bu noktada, hem hızlı hem de geniş kapasiteli RAM’e sahip oyun bilgisayarı modelleri, bellek kaynaklı takılmalarla karşılaşmadan oyunları deneyimlemenize olanak tanır.
SSD: Oyunların ilk yükleme sürecinin ve oyun içi yüklemeleri göz açıp kapatıncaya kadar sonlanmasını sağlayan yüksek hızlı veri aktarımına sahip depolama birimleri olan SSD’ler, oyuncu bilgisayarlarının olmazsa olmazı konumundadır.

Monster Oyun Bilgisayarları ile Karşılaşmaların Galibi Hâline Gelin

Dijital dünyadaki gez, göz, arpacık üçlüsüne ne kadar hâkim olursanız olun, üçüncü şahıs kamerasından yönettiğiniz karakterinizin her bir hamlesini ne kadar iyi ayarlarsanız ayarlayın, elinizin altında bir “canavar” yoksa işler, her zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir. Ama merak etmeyin, Monster Notebook imzalı oyun bilgisayarı modelleri, beklentilerinizin de ötesinde performans vermek üzere üretiliyor.

Türkiye’deki oyun tutkunlarının favori gaming laptop markası Monster Notebook, Intel ve NVIDIA ile yaptığı iş birliği neticesinde, güncel bilgisayarlarının tamamında Intel’in 13. nesil Raptor Lake işlemcilerine yer veriyor. Monster’ın Abra ve Tulpar serisi oyuncu bilgisayarlarında, güncel işlemcilerin yanı sıra NVIDIA’nın GeForce RTX 40 serisi yüksek performanslı ekran kartları da bulunuyor. Tercih edeceğiniz modele bağlı olarak DDR4 ya da DDR5 formunda bellekler, kapasitesi 1 TB ve ötesine geçen SSD’ler de Monster oyun bilgisayarlarını kudretli kılıyor.

Ekran genişlikleri 15,6 inç, 16 inç ve 17,3 inç olarak yapılandırılan Abra ve Tulpar serisi Monster oyun bilgisayarı modelleri, ekranlarının 165 Hz seviyesine kadar çıkabilmesiyle, oyun sahasında neler olup bittiğini, kolayca görüp stratejinizi buna göre kurgulamanıza da izin veriyor. Kullanım kolaylığı sağlayan konforlu klavyeleri, yüksek çözünürlüklü web kameraları, zengin bağlantı noktaları ve daha birçok özelliğiyle bir oyun bilgisayarından bekleyeceğiniz tüm özellikleri, tek çatı altında toplayan modeller, oyunculuk kariyerinizi pozitif yönde şekillendirmenize yardım ediyor.

Siz de standart bilgisayarınızla yollarınızı ayırıp bir “canavar” ile tanışmayı hedefliyorsanız, satın alım aşamasında donanım özelleştirmesi yapabileceğiniz, satın alım sonrasında da Monster’ın ömür boyu ücretsiz bakım garantisi gibi hizmetlerinden yararlanabileceğiniz bir oyun bilgisayarı edinebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu