Mobil

Mobil Bankacılığınızı Güvende Tutmanın İpuçları

Daha fazla banka müşterisi, pandemi sırasında şubeler geçici olarak kapandığı için mobil bankacılığın rahatlığını keşfetti. Banka teknolojisi sağlayıcısı FIS tarafından mayıs ayı ortasında yayınlanan bir anket, bankaya başvuran katılımcıların %31’inin gelecekte daha fazla çevrimiçi ve mobil bankacılık yapmayı planladığını ortaya koydu.

Ancak bu, banka işlerini yürütmenin güvenli bir yolu mu? İşte bazı riskler ve bunları azaltmak için atabileceğiniz adımlar.

Mobil Bankacılık Güvenli Mi?

Siber güvenlik uzmanları, mobil bankacılığın hem kullanışlı hem de güvenli olduğunu söylüyor, ancak kullanıcıların belirli önlemler alması gerekiyor.

American Bankers Association, risk ve siber güvenlik politikası kıdemli başkan yardımcısı Paul Benda, “Mobil uygulamayı güvenli bir mağazadan indirirseniz, bu bir banka şubesini ziyaret etmek kadar güvenlidir” diyor.

Kuruma göre, bir uygulamayı indirmek için en iyi yer, kurumun uygulamasına doğru bağlantıyı sağlayan bankanızın web sitesidir.

Benda, “Bankalar son derece güvenli, üst düzey şifreleme teknolojileri kullanıyor” diyor. “Mobil uygulamaların cebinizde bir banka şubesi olduğunu söylemeyi seviyoruz.”

Bu Siber Saldırı Türlerine Dikkat Edin

Dolandırıcıların doğrudan kullanıcıları hedef alması için sayısız yol var ama FBI’ın kamu hizmeti duyurusu özellikle iki tür siber saldırıyı tanımlıyor:

1.Uygulama Tabanlı Bankacılık Truva Atları, şüphelenmeyen kullanıcılar tarafından indirilen oyunlar veya araçlar gibi ilgisiz uygulamalarda gizlenir. Resmi olmayan kaynaklardan indirilen bu “yan yükleme” uygulamaları, bir kullanıcı yasal bir bankacılık uygulamasını başlatana kadar uykuda kalan kötü amaçlı programları gizleyebilir. Ardından Truva Atı canlanır ve bankanın oturum açma sayfasını taklit eden bir açılır pencere katmanı oluşturur. Kullanıcılar, kullanıcı adlarını ve şifrelerini girdikten sonra sorunsuz bir şekilde yasal bankacılık uygulaması giriş sayfasına yönlendirilirler ve dolandırıldıklarını bile bilmezler.

Finansal Hizmetler Bilgi Paylaşımı ve Analiz Merkezi veya FS-ISAC küresel istihbarat görevlisi Teresa Walsh, “Kötü amaçlı yazılım, kötü amaçlı bir köprü ile SMS (kısa mesaj hizmeti veya metin) gibi çeşitli şekillerde indirilebilir” diyor. Küresel finansal sistemdeki siber riski azaltmaya odaklanan bir endüstri konsorsiyumu. “Bu tür kötü amaçlı yazılımlar aslında yeraltı suç pazarında satılıyor.”

2.Sahte Bankacılık Uygulamaları, başka bir büyük tehdittir. Büyük bankaların gerçek uygulamalarına benziyorlar ve kullanıcıları giriş bilgilerini girmeleri için kandırmak için tasarlandılar. FBI’a göre, bu hackleme tekniği “akıllı telefon tabanlı dolandırıcılığın en hızlı büyüyen sektörlerinden birini” temsil ediyor.

Mobil Bankacılığı Nasıl Daha Güvenli Hale Getireceğinize Dair İpuçları

1. Bankanızın Web Sitesi Aracılığıyla Doğrulanmış Bir Bankacılık Uygulamasını İndirin.

Birçok banka, doğru uygulamayı indirmenize yardımcı olmak için web sitelerinden uygulama mağazalarına bağlantılar sunar. FS-ISAC’tan Walsh, “Bankanız ne tür mobil uygulama kullandıkları, üzerinde hangi özelliklerin bulunduğu ve buna erişmek için neye ihtiyacınız olduğu konusunda mevcut bilgilere sahip olmalıdır” diyor. “Ardından, uygulamanın sahibine/geliştiricisine ve aynı ada sahip başka uygulamalar olup olmadığına dikkat ederek güvenilir bir uygulama mağazası kullanın.”

Emin olmak istediğiniz durumlarda direkt bankanızla konuşun. Asla açık bir forumda bulunan bir uygulamayı indirmeyin!

2. İnternet Bankacılığı İşlemlerinizi Yaparken VPN Kullanın.

Bilgilerinizin şifreli olmasını sağladığından, VPN kullandığınızda internet bankacılığınız daha güvenlidir. Doğrudan halka açık Wi-Fi üzerinden bağlanmak yerine VPN, şifreli bir “tünel” aracılığıyla internete erişmenize olanak tanır. VPN tüneli size interneti daha fazla özgürlük, gizlilik ve güvenlikle kullanma yeteneği verir. Bu nedenle güvenebileceğiniz kaliteli bir ücretsiz VPN edinin. Ayrıca verileriniz başka bir sunucudan geçtiğinde izlenemez. Siber suçluların izlemesini istemediğiniz herhangi bir bilgi varsa, bu sizin bankacılık bilgilerinizdir.

2. Bankanızın İki Faktörlü veya Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullandığından Emin Olun.

İki faktörlü kimlik doğrulama, müşterilerin hesaplarına giriş yapmak için yalnızca bir parola veya PIN kullanmasını değil, aynı zamanda cep telefonlarına kısa mesaj yoluyla gönderilen bir kodu kopyalamak gibi kimliklerini doğrulamak için ikinci bir yol kullanmasını gerektirir.

CyberExperts.com’dan Donald Korinchak, iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği, güvenliği büyük ölçüde artırır, ancak %100 güvenli değildir.

Korinchak, “Birisi telefonunuza erişebilir veya biri koda erişmek için SMS trafiğini kesebilir” diyor.

3. Güçlü Bir Parola Kullanın.

Kendinizi korumanın en iyi yollarından biri, rastgele büyük ve küçük harfler, sayılar ve simgeler içeren bir şifre kullanmaktır. Tarayıcınızdan da sizin için hatırlamasını istemeyin; bunun yerine güçlü bir parola yöneticisi kullanın.

Korinchak, “Güçlü parola yöneticileri, kullanıcıya yönelik riski azaltacak ve potansiyel saldırganlara karşı oldukça sağlam olacak şekilde kodlanmıştır” diyor. “Çoğu siber güvenlik uzmanı, parola yöneticisi yazılımını önermektedir.”

4. Herkese Açık Wi-Fi Kullanmaktan Kaçının.

Herkese açık bir wi-fi etkin noktasında oturum açtığınızda, genellikle güvenli bir ağda olmadığınız ve başkalarının çevrimiçi eylemlerinizi izleyebileceği konusunda bir uyarı alırsınız. Bu, halka açık bir ağ kullanarak herhangi bir finansal iş yapmamak için güçlü bir nedendir. Bunun yerine, kişisel bilgilerinizi daha iyi korumak için hücresel ağınızı veya ev kablosuz ağınızı kullanın.

5. Kimlik Avı/Smishing Farkındalığına Varın.

Kimlik avı e-postaları, dolandırıcıların alıcıları kişisel bilgileri ifşa etmeleri için manipüle etmeye çalıştıkları, smishing dolandırıcılarının metin mesajlarında bu tür yemleri kullandığı yerdir.

Walsh, “Kullanıcılar, olağan özelliklerden biraz farklı görünen anormal soruları veya açılır pencereleri tespit etmek için ilk etapta bankacılık uygulamalarına aşina olmalıdır” diyor.

6. E-Posta, Metin veya Bankanın Uygulaması Aracılığıyla Uyarıları Ayarlayın.

Bu hızlı bildirim, kullanıcının, daha sonra bankanız tarafından zamanında ele alınabilecek olası dolandırıcılık faaliyetlerini tespit etmesine yardımcı olur.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu