Yazılım

Kötü Amaçlı Bir Yazılım Ne Sıklıkla Temizlenmelidir?

Bu yazımızda sisteminize bulaşacak kötü amaçlı yazılımları ne sıklıkla temizlememiz gerektiğini inceleyeceğiz. Konumuza başlarken öncelikle kötü amaçlı yazılımın ne olduğunu anlamamız gerekiyor.

Yazılım literatüründe malware olarak bilinen kötü amaçlı yazılım anlamı bakımından çok geniş kapsamlıdır. Microsoft, malware türlerini 31 tür altında sınıflandırmıştır. Kötü amaçlı yazılım bir bilgisayara ya da bilgisayar sistemine erişerek ulaştığı sistemde sistem kullanıcısı tarafından istenmeyecek zararlı faaliyetleri gerçekleştirir. Bu zararlı faaliyetleri genel olarak aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Herhangi bir program, platform ya da web sitesine giriş için kullanılan verileri çalma (Kullanıcı Adı, Şifre vb.)
  • Etkilediği sistemin performansını düşürme
  • Kişisel veri konumundaki verileri çalma
  • Sistemin faaliyetlerini canlı olarak izleyip başka bir sisteme aktarma (Konum bilgileri, Kamera görüntüsü, Mikrofon ses kaydı vb.)
  • Etkilediği sistemde bir güvenlik açığı meydana getirerek sistemi dışarıdan müdahaleye açık hale getirme.
  • Etkilediği sistemin kişisel verilerini toplayarak ve analiz ederek kişiyi reklamlara maruz bırakma.

Belirttiğimiz maddeleri incelediğimizde kullandığımız sistem için kötü amaçlı yazılımların ne kadar çok zarar potansiyeli olduğu anlaşılmaktadır.  Yukarıda belirtilen işlevi yerine getirebilen virüs, truva atı gibi programlar malware sayılmaktadır. Bu sebeple kullandığımız cihazlarda belli aralıklarla malware araması ve temizliği yapmamız gerekir.

Kötü amaçlı yazılım temizleme sıklığımız sistemimizi kullanma durumumuza göre değişir. Kötü amaçlı yazılımlar sistemimize 4 şekilde erişim sağlayabilir:

  • İnternet ağı üzerinden erişim
  • Yerel ağ üzerinden erişim
  • Harici bellekler üzerinden erişim
  • Çoklu yol üzerinden erişim

Yukarıda belirtilen yolların her biri her sistem için mümkün değildir. Bu sebeple sistemimizi temizleme sıklığımızı bu maddelere göre irdeleyeceğiz.

blank

İnternet Üzerinden erişim

Kötü amaçlı yazılımların sistemlere erişmek için en sık kullandığı yoldur. İnternet erişimi olan bir bilgisayar sistemine sahipseniz kötü amaçlı yazılımların sisteminize erişim sağlamasını engellemek için iki farklı önlem alabilirsiniz.

İlki interneti sadece belli zamanlarda açıp kapatan bir sistem ile çalışmaktır. Özellikle hassas veriler ile işlem yapanlar güvenlik maksadı ile çoğunlukla bu yolu tercih etmektedir. Bu ve benzeri durumlarda gerçekleştirdiğiniz her internet bağlantısı sonunda bilgisayar sisteminizi kötü amaçlı yazılım programları ile temizlemenizi tavsiye ederiz.

İkinci durum ise internete sürekli bağlı kalınan durumdur. Bu durumda ise hem gerçek zamanlı koruma sağlayan hem de belli aralıklarla bilgisayar sistemi taraması yapan bir kötü amaçlı yazılım uygulaması kullanmalısınız. Sürekli olarak koruma sağlayacağınız için bu seçenek sizin için bütün durumlarda geçerli olacak bir yöntemdir. Bu tür bir koruma için size Malwarebytes programı gibi programlar tercih edilebilmektedir. İnternete sürekli bağlı olan cihazlar için kullanılan Malwarebytes hakkındaki kullanıcı yorumlarını buradan okuyabilirsiniz. Malwarebytes programının dikkat çeken en önemli özelliği hızıdır. Programın tüm bir sistemi tarama süresi ortalama olarak 3 dakikadan kısa sürmektedir ki bu durum, rakiplerine kıyasla Malwarebytes programına ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Bununla birlikte bir diğer avantaj olarak da Malwarebytes’ın yaptığı tarama sonucunda detaylı bir rapor sunmasıdır. Sunduğu bu rapor ile bilgisayarınızdaki kötü amaçlı yazılım geçmişine dair tüm bilgilere erişim sağlanabilmektedir.

Kötü amaçlı yazılım tespit programlarının en büyük avantajı, özellikle internet gibi sonsuz kaynağın yer aldığı bir platformda işlem yaparken güvence sunmasıdır. Ancak bu programların her çeşidine de gönül rahatlığıyla güvenilmeyeceğini unutmamanız gerekir. Dolayısıyla, kötü amaçlı yazılım engelleyici programları seçerken en kalitelisini seçtiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

blank

Yerel Ağ üzerinden erişim

Özellikle birbirleri ile iletişim içerisinde olması gereken bilgisayarların olduğu iş yerlerinde tercih edilen yerel ağ sistemi, güvenlik maksadı ile özellikle devlet kurumlarında sıklıkla tercih edilmektedir. İnternet bağlantısı olmadan sadece yerel ağ üzerinden de kötü amaçlı yazılım bilgisayarınıza bulaşabilir. Dolayısıyla sadece yerel ağ kullanıyorsanız kendinizi tam anlamıyla güvende hissetmeniz hata yapmanızı sağlayacaktır. Bu noktada kötü amaçlı yazılım temizleme aralığınız iki duruma göre değişecektir.

Birinci durum gün boyu yerel ağı kullanıp gün bitiminde sistemi kapatma durumudur. Bu durumda ağın büyüklüğüne göre ağ içerisinde çok fazla veri giriş çıkış noktası olacaktır. Bu kadar çok veri giriş çıkış noktasının olduğu ağ sisteminde bu noktaları kontrol altında tutmak zor olabilir ve kötü amaçlı yazılımlar kullanıcı hatasıyla siz farkında olmadan sisteme girebilir. Bu sebeple tedbir maksadıyla her günün gün bitiminde bilgisayar sisteminizde kötü amaçlı yazılım temizliği yapmalısınız.

İkinci durum sürekli aktif olan bir yerel ağa sahip olma durumudur. Bu durumda ağınız 2-10 arası bilgisayardan oluşuyorsa ve bir oda ya da küçük bir mekân ile sınırlıysa her gün için belli bir saat belirleyip, bu aralıkta periyodik olarak temizlemeniz gerekecektir. Ancak holding, büyük intranet ağı vb. daha büyük bir ağ sistemine sahipseniz, sürekli internet kullanımında olduğu gibi gerçek zamanlı kötü yazılımdan koruma ve temizleme programı kullanmalısınız.

Harici bellek üzerinden erişim

Bazı durumlarda bilgisayar sistemleri herhangi bir ağa bağlanmadan offline olarak kullanılabilmektedir. Böyle bir durumda ise kötü amaçlı yazılımlar için yapmanız gereken şey diğer durumlara göre daha basit görünse de güçlü bir anti-virüs programı kullanmanızda fayda var.

Böyle bir durumda kötü yazılım temizleme sıklığınızdan bahsedecek olursak bilgisayar sisteminizin harici belleklerle her etkileşime girmesinin ardından sistem kontrolü yapmanızda fayda bulunmaktadır.

Çoklu Yol üzerinden erişim

Sisteminiz aynı anda yukarıda belirttiğimiz yollardan hepsine veya birkaçına açık olabilir. Yani cihazınızda hem internet bağlantısı hem harici bellek bağlantısı hem de yerel ağ bulunabilir. Bu durumda gerçek zamanlı koruma kullanmak en iyi çözümdür.

Dolayısıyla kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarınız özellikle dış kaynaklı tehditlere her zaman açıktır. Bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmasını engellemenin en önemli yolu bu noktada en güvenli işletim sistemlerini tercih etmeye çalışmaktır. Bununla birlikte işletim sisteminiz güvenli de olsa %100 güvence altında olmayacağınızı bilin. Sık sık kötü amaçlı yazılım kontrolü gerçekleştirerek bilgisayarınızı koruma altına aldığınızdan emin olun.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu