Mobil

iPhone Performansını Arttırma Yöntemleri

Apple markasının bizimle buluşturduğu en özel cihazlardan bir tanesini konuşacağız… iPhone performans arttırma adına yerine getirebileceğiniz birtakım detaylar var. Cihazlarınızdan daha fazla verim alabilmek ve yine daha fazla fayda sağlayabilmek adına bu işlemler yeterli olacaktır. Dilerseniz neler yapmanız gerektiğinize hep birlikte göz atalım.

iPhone Performansını Arttırma: Hard Reboot

Yazılım kaynaklı yavaşlama mümkün olabiliyor ve bu sorunu ortadan kaldırmak adına reboot yapmak kesinlikle fayda sağlayacaktır. Aynı şekilde uygulamaların cihazınızı yavaşlatması durumunda da yine bu seçeneği kullanabilir ve fayda sağlayabilirsiniz. Açma kapama tuşu ile birlikte home tuşuna bastığınız takdirde reboot ekranı ile karşı karşıya geliyorsunuz ve sonrasında cihazınızın işlem yapmasını beklemeniz gerekecektir. Apple logosunun görünmesi ile birlikte süreç başlıyor ve çok kısa bir süre içerisinde sizler de telefonlarınızı sıfırlamış olacaksınız.

Oldukça basit bir uygulama ve yazılım kaynaklı sorunların giderilmesinde en etkili yöntemlerden bir tanesi olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Bu uygulama neticesinde telefonlarınızın eskiye kıyasla çok daha hızlı hale geldiğini sizler de kısa süre içerisinde fark edeceksiniz.

iPhone Performansını Arttırma: Güncellemeler

Ayarlar- genel-yazılım güncelleme adımlarını takip ederek var olan güncellemeleri yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bildiğiniz gibi firma eksiklerini kapatabilmek adına sık sık güncelleme yayınlıyor ve çok daha kullanışlı bir işletim sistemine sahip olmak adına bu güncellemeleri de yapmanız gerekiyor. Otomatik modda değilse eğer güncellemeler konusunda geride kalabilirsiniz ve telefonunuzun yavaşlamasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de kesinlikle budur.

Bu adımları takip ettiniz ve herhangi bir güncelleme karşınıza çıkmadı… Bu durumda yapabileceğiniz bir şey yok ve telefonunuz zaten son sürümde hizmet veriyor anlamına gelmektedir. Güncellemeler ile ilgili bir sorun görünmüyorsa eğer az sonra bahsedeceğimiz uygulamayı tercih edebilirsiniz. Yavaşlama sorununu çözecek çok sayıda seçenek var ve bu seçeneklerden herhangi birisi de tek başına etki edebiliyor ve fayda sağlayabiliyor.

blank

iPhone Performansını Arttırma: Hareketi Yavaşlat Moduna Geçiş

Ayarlar-genel-erişilebilirlik ve son olarak hareket yavaşlatıcı adımlarını uygulayarak sizler de telefonlarınızı hareketi yavaşlat moduna geçirebilirsiniz. Var olan animasyonları devre dışı bırakmak adına en doğru ve en sağlıklı seçeneklerden bir tanesidir ve bu sayede telefonunuz eski hızına kavuşacak ve daha verimli bir şekilde kullanmaya başlayacaksınız.

iPhone cihazınızdaki yavaşlamanın birçok farklı nedeni olabilir ve sizlere sunduğumuz seçenekler de bu farklılıkları ön gören seçeneklerdir. Eğer animasyonlara ve uygulamalara bağlı bir sorun mevcut ise bu yöntem kesinlikle işe yarayacak ve telefonlarınızı bir kez daha harekete geçirecektir.

iPhone Performansını Arttırma: Ön Belleği Temizleme

İnternet tarayıcılarınız da telefonlarınızı yavaşlatıyor olabilir. Çerezleri ve ön belleği temizlemek ya da bu uygulamaları silip yeniden yüklemek de telefonlarınıza hız kazandırabilir. İnternette çok fazla vakit geçiriyoruz ve aslında bilmeden birçok şey download ediyoruz. Telefonlarımıza gizlice yerleşen virüsler ya da uygulama tarzı ürünler nedeniyle telefonumuzun hızının yavaşlaması mümkündür. Bu yavaşlamayı ortadan kaldırmak adına ön belleği temizlemek yeterli olacaktır.

Bunu zaman zaman yerine getirmeniz, telefonlarınızı daha verimli kullanmanız ve internette daha hızlı gezinmeniz adına da büyük önem taşıyor. Tarayıcılarınızın ayarlar bölümünden bu işlemi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz ve daha temiz bir tarayıcı ile yolunuza devam edebilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen adımları takip ederek sizler de iPhone performansını en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Cihazlarınızın yavaşlaması gayet normal bir durum çünkü sık kullanıyor ve daha da önemlisi sürekli olarak yeni uygulamalar ekliyorsunuz ve bu da cihazınızın performansını olumsuz etkiliyor. Düzenli bakım ve temizlik çalışması ile birlikte bu sorundan kurtulmak mümkün görünüyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu