Ana sayfa İnternet @ “Et” işareti Nasıl Yapılır Neden Çıkmıyor

@ “Et” işareti Nasıl Yapılır Neden Çıkmıyor

887
1

Bu yazımızda @ Et işareti nedir, Klavyede @ Et şareti nasıl yapılır, neden çalışmaz gibi sorunların çözümünü ele almaya çalışacağız. Öncelikle sizlerle @ Et işareti nereden geliyor? Ne anlam ifade ediyor? Sorularına cevap vermeye çalışalım.

@ Et İşareti Ne Anlama Gelir

Türkçe’de “kuyruklu a” olarak adlandırılır ve “et” olarak telaffuz edilmektedir. Gelişen teknoloji ile beraber günümüzde en çok kullanılan sembollerin başında gelir. En yaygın kullanıldığı yerlerin başında e-posta adresleri gelmektedir. Kullanıcı ile elektronik postanın gideceği posta sunucusunun adlarını birbirinden ayrılmasında kullanılır.

Bu sembol 473 yıl önce çok farklı anlamlarda kullanılıyordu. Bilinen ilk kullanımına Francesco Lapi adlı Floransalı bir tüccarın 1536 yılında yazdığı bir mektupta rastlandı. Tüccar yazdığı mektupta İspanya’daki fiyatlardan bahsederken @ işaretini kullanmıştı. O zamanlar ticari bir ölçü birimi olarak kullanılan @, zamanla daktilolara da kendine yer buldu. Ayrıca 1674’de Fransızca’daki “à” harfinin yerine “@” işaretinin kullanıldığı bilinmektedir. Ray Tomlinson 1971 yılında bu işareti e-posta sunucularındaki kullanıcıları tanımlamak amacıyla kullanmaya başladı. Bu tarihten günümüze kadar @ bugünkü e-posta hesaplarındaki kullanım şekline kavuştu.

@ Et İşareti Nasıl Yapılır

Türkçe Q klavyelerde yapmanız gereken kombinasyon:

CTRL + ALT + Q =@

ALTGR + Q =@

Alt + 64 (Alt tuşuna basılı tutarak 6 ve 4 tuşlarına sırası ile basın sonra bırakın)

Türkçe F klavyelerde yapmanız gereken:

CTRL + ALT + F =@

ALTGR + F =@

Alt + 64 (Alt tuşuna basılı tutarak 6 ve 4 tuşlarına sırası ile basın sonra bırakın)

İngilizce Klavyelerde ise Shift + 2 = @

Apple: Alt-Option + Q

@ Et İşareti Çıkmıyor?

Yukarıda verilen yöntemleri denediniz fakat @ Et işareti çalışmıyor ise birkaç nedeni vardır. Klavyenizdeki tuşların aktif olarak çalıştıklarınızı kontrol ediniz. Klavyenizin dili değişmiş  olabilir. Ekranın sağ alt köşesinde “EN” olan klavye dilini “TR” olarak değiştirebilirsiniz. Böyle bir simgeyi göremiyorsanız; Başlat > Denetim masası > Bölge ve Dil > Klavyeler menüsünden Türkçe F yada Q klavyeyi seçerek sorunu giderilmiş olur. İngilizce klavyede Shift + 2 tuşları ile @ et işareti yapabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan tüm yöntemleri denediğiniz halde, et işareti halen çıkmıyorsa aşağıda yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Anlattıklarınız hepsini yaptım ama olmuyor bir türlü. Bilgisayarıma her türlü güncelleme de yaptım. Ama yinede olmuyor. Bilgisayarim Windows 7 home basic

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here