Anasayfa

Domain Satın Alırken Kayıt Ettiğiniz Firmayı Nasıl Seçmelisiniz?

Alan adı kayıt şirketleri, alan adlarının yani domain’lerin satışını yöneten ve bu satışlara aracılık eden şirketlerdir. Alan adı satmak için bir şirketin, Corporation for Assign Names and Numbers (ICANN) veya bir ülke kodu üst düzey alan adı tarafından akredite olması gerekir. En yaygın genel üst düzey alan (gTLD) uzantılarından bazıları .com, .net, .org ve .info’dur. Ülke kodu üst düzey alan adları (ccTLD) ise; .tr (Türkiye), .uk (İngiltere), .de (Almanya) vb. uzantıları içerir.

Domain Satın Alacağınız Firmayı Nasıl Seçmelisiniz?

Tüm alan adı kayıt şirketleri aynı kalitede hizmet sunmaz. Örneğin, bazı alan adı kayıt şirketlerinin satabilecekleri üst düzey alan adları (TLD) sınırlıdır. Bu yüzden sürekli olarak yeni üst düzey alan adları yayınlayan ve mümkün olduğunca çok alan sağlamaya çalışan bir kayıt kuruluşunu seçmeniz gerekir. Bununla birlikte bazı alan adı kayıt firmaları .tr veya .uk gibi ülkeye özgü seçeneklerden oluşan niş bir alana da odaklanarak alan adı seçim yelpazenizi genişletebilir.

Alan adı satın alma ile ilgili araştırma yaparken, tüm alan adı kayıt şirketleri birbirine benziyor gibi görünebilir. Ancak, biraz araştırma ile birçoğunun daha düşük fiyatlara, daha iyi güvenliğe ve çok daha fazla özelliğe sahip olduğunu görebilirsiniz.

Peki domain satın alacağınız firmayı seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir. Aşağıda sizin için listeledik:

1. Düşük Fiyatlandırma

Tüketiciler ne alacak olurlarsa olsunlar fiyatları karşılaştırarak alışverişe başlama eğilimindedir. Bunun her zaman en iyi yöntem olduğu konusunda birçok kişi hemfikir olmasa da, genellikle tüketicilerin eğilimleri bu yöndedir. Bu yüzden alan adı kayıt şirketi seçerken de fiyatları karşılaştırır ve fiyata göre bir karar verebilirler.

Çoğu zaman, alan adınızı satın aldıktan sonra, muhtemelen alan adı kayıt şirketinizle yıl boyunca yalnızca bir veya iki kez etkileşim kurmanız gerekeceğinden hatta birçoğunuzun hiç desteğe ihtiyacı olmayacağından neden bir alan adına çok fazla para harcama yapasınız ki?

İşte tam olarak bu sebepten dolayı size piyasadaki fiyatların çok üstünde domain fiyatları sunan kayıt şirketlerinden kaçının ve daha ucuz bir alternatif üzerine yoğunlaşın.

2. Ücretsiz WHOIS Koruması

Tüm alan adları, WHOIS sorgulama aracı adı verilen bir araç kullanılarak aranabilir. ICANN, insanların görmesi için tüm alan adı iletişim bilgilerinin görüntülenmesini gerektirir. Bu, alan adınıza kaydolmak için kullandığınız ayrıntıların çoğunu içerir:

  • İsim
  • Adres
  • Telefon numarası
  • E-posta

Hassas bilgilerinizin hiçbiri gösterilmez, ancak bazı işletmeler veya kişiler bu bilgilerin bile herkesin tarafından görüntülenmesinden hoşlanmazlar.

Evet, ICANN alan adınıza bir tür iletişim bilgisinin bağlanmasını ister, fakat en iyi kayıt şirketlerinden bazıları, kişisel bilgilerinizi şirketinin iletişim bilgileriyle değiştirir. Böylece seçtiğiniz alan adı kayıt şirketi WHOIS sorgulamanızın altındaki kayıt şirketi olarak gösterilir ve kaydeden kişinin gerçek adı yerine WhoisGuard Protected gibi bir ifade kullanılır.

Bununla birlikte, GDPR ve KVKK ile birlikte WHOIS’de gerçekte ne kadar bilginin gösterilebileceği konusu biraz havada kalmış durumdadır.

Niobe Hosting WHOIS Gizlilik Korumasını ücretsiz olarak sunar. Böylece domain sahiplik bilgilerinizi ücretsiz olarak gizlemenize ve kişisel bilgilerinizi güvence altına almanıza olanak tanır.

3. Kayıt Süresi İle İlgili Opsiyonlar

Bir veya iki aylık olacak şekilde bir alan adı kaydedemezsiniz. Yasal asgari süre bir yıldır. Ancak, bazı kayıt şirketleri bir yıldan daha uzun bir süre kayıt yaptırmanız gerektiği koşulunu öne sürer. Böyle bir kayıt firmasına rastlarsanız, farklı bir firmaya bakmayı düşünebilirsiniz.

Niobe Hosting gibi bir yıldan on yıla kadar taahhütler sunan bir kayıt şirketi, alan adına ne kadar süreyle sahip olmak istediğinize karar vermeniz için size opsiyon sunduğu için seçiminizi yaparken bu kriteri mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bir alan adını kaydedebileceğiniz maksimum süre 10 yıldır. On yıldan sonra yenileme yapmanız gerekir. Genel olarak, önemli bir indirim olmadıkça bir yıllığına kayıt yaptırmanız tavsiye edilir.

4. Otomatik Yenilemeler ve Hatırlatıcılar

Alan adınızı kaç yıllık alırsanız alın, bir noktada kaydınızı yenilemeniz gerekir. Neyse ki, Niobe Hosting gibi alan adı kayıt şirketleri, otomatik yenileme hizmetleri sunar. Ayrıca, alan adınızın süresi dolduktan sonra size biraz ek süre de verir. Fakat alan adını yenilemezseniz, sonunda satın alma için halka açık hale gelir (bazı kayıt şirketlerinin arada bekleme süreleri vardır). Daha sonra başka biri alan adını satın alabilir ve elinde tutabilir ya da büyük bir meblağ karşılığında size geri satmaya çalışabilir. Bu olağan bir durumdur. Bu nedenle kredi kartınızın güncel olduğundan ve otomatik yenilemeleri etkinleştirdiğinizden emin olmanız gerekir.

5. Çok Çeşitli Üst Düzey Alan Adları

En iyi alan adı kayıt şirketleri; .com, .org veya .net gibi üst düzey alan adları dışında genellikle yüzlerce üst düzey alan seçeneği de sunar.

Örneğin Niobe Hosting’i ele alalım. Hızlı bir alan araması, aynı alan araması için düzinelerce üst düzey alanı ve aradığınızı bulamıyorsanız bazı alternatifleri size sunar.

6. Ek Ürün ve Hizmetler

Şu anda yalnızca bir alan adına ihtiyacınız olsa da, Niobe Hosting gibi popüler alan adı kayıt şirketlerinden bazıları, gelecekte ihtiyacınız olacağını düşünerek size başka ürün ve hizmetler de sunar.

Bazı ek ürün ve hizmetler aşağıdakileri içerir:

  • Hosting
  • Hazır Site
  • E-posta
  • Özel sunucular
  • SSL sertifikaları
  • Marka tescil

7. İyi Bir Müşteri Desteği

Niobe Hosting gibi güvenilir alan adı kayıt şirketlerinin çoğu, sohbet desteğinden doğrudan telefon hattına kadar müşterilerine iyi bir hizmet vermek için her ayrıntıyı düşünür.

Bu yüzden alan adı kayıt firması ararken 7/24 müşteri desteği sunan şirketleri araştırmanız ve hatta ücretler veya transfer süreçleri hakkında bazı satış öncesi sorular sorarak teknik desteği denemeniz gerekir.

Domain Satın Alabileceğiniz En İyi Alan Adı Kayıt Şirketi: Niobe Hosting

blank

Niobe Hosting, 22 yıllık deneyimi ile Türkiye’deki en popüler ve güvenilir alan adı kayıt şirketlerinden biridir.

Alan adı tekliflerinin birçoğu, diğer rakiplerinden daha ucuzdur. Niobe Hosting kullanıcılarına alan adlarından özel sunuculara kadar çok sayıda ürün ve hizmet sunar.

Niobe Hosting’den bir alan adı satın aldığınızda ekstra bir ücret ödemeden  “Ücretsiz kimlik gizleme, ücretsiz domain yönlendirme, ücretsiz açılış sayfaları, ücretsiz DNS yönetimi, ücretsiz iç transfer, ücretsiz domain kilitleme ve daha fazla özelliğe sahip olabilirsiniz.

Siz de Niobe Hosting üzerinden alan adınızı kayıt ettirmek isterseniz; 22 yıllık deneyimi, uzman destek ekibi ve yeni nesil teknoloji altyapısını en uygun fiyatlara sunan Niobe Hosting’in 20 bini aşkın mutlu müşterisi arasına katılabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu