Mobil

Batarya %100 şarj olmuyor [Kesin Çözüm]

Akıllı telefon kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri olan bataryanın %100 şarj olmama sorunu özellikle de iPhone telefon kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Akıllı telefonunuzun tam şarj olmamasının birçok nedeni olabilir. Bataryanızın yeni alınmış olması durumu değiştirmez. Sorunlu bir batarya ve ölmüş olabilir. Şarj cihazı takılı olmasına rağmen batarya dolmuyor, batarya çok hızlı boşalıyor gibi bu tarz sorunlar ile karşılaştığınızda ilk yapmanız gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Batarya Şarj Sorunu

Bataryanızın kalibrasyonu bozulmuş olabilir. Öncelikle bataryanızın kalibrasyonunu yeniden yapmayı deneyiniz. Batarya kalibrasyonu yöntemi ile bataryanızdan iyi bir performans elde edebilirsiniz. Bazen akıllı telefonunuzun pili %50 iken %80 gibi takılması sorunu yaşanıyor. Böyle durumlarda telefon bataryanızı sonuna kadar boşaltın. Telefon kapandıktan sonra tekrar açın, batarya boşalana kadar bu işlemi yapın ve telefon kendini kapatsın. Daha sonra akıllı telefonunuzu şarja takın ve şarj süresi boyunca açmayınız. Cihazın tamamen şarj olduktan sonra yani %100 doldu göründüğünde telefonu şarjdan çıkartın ve telefonunuzu açın. Böylelikle pilinizi kalibre etmiş olacaksınız.

blank

Akıllı telefonunuz açıkken şarja takın ve bataryanın tamamen şarj olmasını sağlayın. Telefon %100 şarj olunca telefonu şarjdan çıkartın. Bu işlemi %100 ya da %99 yakın değerler görene kadar işlemi tekrar edin ve cihazınızı şarjdan çıkartarak açınız. Cihazı açtıktan sonra telefonu kapatın ve 1 dakika bekledikten sonra cihazı tekrar şarja takın ve cihazı kapatıp dolana kadar bekleyin, cihazda %100 dolu sinyalini gördükten sonra açınız. Bu işlem yani 2. Yöntem iPhone telefonlarda daha etkili bir yöntemdir. Batarya Kalibrasyon yönteminden sonra sorun çözülecektir. Kalibrasyon yöntemi işe yaramaz ise cihazınızı sıfırlamayı deneyin.

Cihazı sıfırlamanıza rağmen sorun devam ediyorsa cihazın bataryasında sorun var demektir. Bataryanız tamamen ölmüş olabilir ve yeni bir batarya almak gerekecektir. Bataryanın ömrü er ya da geç bitiyor. Pil kullanılamaz duruma geldiğinde mutlaka orijinal bataryaları tercih edin. Piyasada satılan sahte batarya beraberinde birçok riski de getiriyor, bu bataryalar orjinal bataryaların geçtiği testlerden geçmiyor. Orijinal olmayan sahte bataryalardan kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ederim.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu